Co dítě potřebuje

Co potřebují děti u nás na oranžové třídě?

• bačkorky - dobře označené jménem či iniciály
  • v sáčku, tašce (ne v batohu) v šatně - náhradní oblečení pro případ nečekané příhody (spodní prádlo, ponožky, trička, tepláky, kraťasy, pláštěnku)
  • tepláky (s poutkem) na zahradu/ven pověšené na věšáčku v šatně, abychom mohli běhat, skákat, třeba i válet sudy, prostě si hrát, písek a ostatní nečistoty nám tak zůstanou v šatně. Věci, ve kterých půjde dítě domů, prosíme, uložte do poličky.
  • vhodné a pohodlné oblečení do třídy - opět dobře označené
  • na odpočinek po obědě pyžamo, noční košilku
  • papírové kapesníčky do třídy (děkujeme všem, kteří si je již přinesli)
  • na ven kapesníček v kapse bundy nebo mikiny

S čím můžete pomoci Vy, rodiče, aby Vaše dítě zvládlo:

• vzájemně se respektovat, vážit si jeden druhého
  • neskákat si do řeči, nesmát se nikomu za jeho názor
  • poprosit a poděkovat, vzájemně si půjčit hračky, domluvit se
  • udržovat pořádek v hracích koutcích, vracet hračky zpět na své místo
  • dodržovat pravidla, na kterých jsme se společně dohodli
  • vyjádřit své pocity, názory a potřeby
  • pít z hrnečku s ouškem
  • na WC už chodit sám (kontrola však musí být, pani učitelka je vždy v dohledu)
  • jíst namazaný rohlík či chléb s kůrkou
  • jíst ovoce se slupkou
  • zvyklé na oběd složený z polévky a hlavního chodu
  • bude samostatně jíst lžící /ne vidličkou/
  • v oblékání, svlékání, nazouvání bačkorek
  • ujít pěšky třeba k Novému rybníku a nazpátek
  • budete společně s námi po něm vyžadovat důsledné splnění malých úkolů
  • oceníte každou maličkost, kterou zvládne
  • správné držení tužky, manipulace s nůžkami

Je důležité dbát na správné držení tužky už od útlého věku. Pokud si dítě zafixuje nesprávné držení, náprava je velmi obtížná. (viz. foto Obrázek týdne)

Mamky a taťkové, pomozte svým dětem, aby lépe zvládaly sebeobsluhu, především samostatné oblékání v přiměřeném tempu, aby věděly, že se nejprve oblékají kalhoty, pak boty, mikina a nakonec bunda s čepicí.

Maminky, až nastane čas zimních měsíců, přišijte Vašim dětičkám rukavičky na kaloun. Zamezíme tak případným ztrátám a stálému hledání.

Ne všichni ještě zvládají samostatnou hygienu nosu a v tomto období je obzvláště důležité ji dodržovat, pro zamezení nemocí.

Prosíme, nepodceňujte nachlazení a teplotu u dítěte. Chraňte zdraví Vašich dětí, ale mějte na paměti i zdraví a ohrožení ostatních. Počátky pobytu v mateřské škole souvisí s vyšší možností onemocnění.

Postupně u dětí vytváříme potřebu pití během dne, ale jde nám to velice pomalu, pomozte nám!

Učíme se správně držet pastelku, používáme pastelky trojhranné, pro Vás dobrý tip na dárek pod stromeček, a když připojíte knihu klasických pohádek, bude to ten nejlepší základ.

Klasické pohádky a hlavně každodenní četba s maminkou či taťkou je to nejcennější pro základy předčtenářské gramotnosti.

Povídejte si s dětmi o tom, co jsme v mateřské škole dělali, co měli dobrého a proč nám to paní kuchařky vaří. Učíme se postupně přijímat nová jídla, jíst zeleninu a ovoce, určovat si množství jídla, které sním.

Mamky a taťkové, nesrovnávejte Vaše dítě s kamarádem, ale sledujte, zda jde jeho vývoj dopředu.